Air Chief Marshal Sir Angus Houston AK, AFC (Ret’d)

In Speaker by Joshua Hawthorn0 Comments

Air Chief Marshal Sir Angus Houston AK, AFC (Ret’d) was awarded the Knight of the Order of Australia in
January 2015 for extraordinary and pre-eminent achievement and merit in service to Australia, through
distinguished service in the Australian Defence Force, continued commitment to serve the nation in
leadership roles, particularly the national responses to the MH370 and MH17 disasters, and in a variety
of roles in the community.
In March 2017 Sir Angus was announced as the Chancellor for the University of the Sunshine Coast.
Sir Angus is Chair of Airservices Australia; the Defence South Australia Advisory Board; the Order of
Australia Council; the Sunshine Coast Mind and Neuroscience Thompson Institute; the Victorian Police
Corporate Advisory Group; the University of NSW Canberra Advisory Board; the Canberra Symphony
Orchestra and the Supashock Advanced Suspension Advisory Committee.
He is a Board Member of the Lowy Institute for International Policy, the Australian Cancer Research
Foundation, the Anzac Centenary Public Fund Board, GreaterGood Canberra and the Victorian Police
Executive Command.
Sir Angus is also a visiting fellow of the Australian National University National Security College and the
South Australian Special Envoy for International Trade and Investment.
In addition, he is the Ambassador or patron of numerous charitable organisations. These include Bravery
Trust, the Bomber Command Association in Australia, the European Alliance Against Depression
Australian Chapter, Griffith University’s Glycomics Childhood Leukaemia project, Soldier On, Stand Tall for
PTSD, Sunnyfield Disability Services, Shelterbox Australia and The Centenary of Anzac Centre.
In July 2014 Sir Angus was appointed as the Prime Minister’s Special Envoy to lead Australia’s efforts to
help recover, identify and repatriate Australians killed in the Malaysia Airlines MH17 disaster. Sir Angus
also led the Joint Agency Coordination Centre coordinating the Australian Government’s support for the
search into missing Malaysia Airlines flight MH370 in 2014.
In 2012 Sir Angus led the Expert Panel on Asylum Seekers.
Sir Angus was Chair of the Anzac Centenary Advisory Board from July 2011 until March 2014. The Board
provided strategic advice to the Government on the national program for the Anzac Centenary 2014 –
2018.
In July 2011 Sir Angus retired as Chief of the Australian Defence Force after 41 years of service in the
military.
Sir Angus was awarded the Degree of Doctor of the University, honoris causa from UNSW in
November 2015 and the Degree Doctor of Laws honoris causa from ANU in December 2016.
In 2011, he was named the Australian Father of the Year and in 2012, the ACT Australian of the Year.
Sir Angus is married to Liz and they have three sons and three grandchildren
Air Chief Marshal Sir Angus Houston AK, AFC (Ret’d)

Leave a Comment